Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 9614035



*

nr 961 4035


JARDINIERE

7 pcs, UE Upsala-Ekeby, diameter: 10-13,


7 st, UE Upsala-Ekeby, diameter: 10-13


Estimate:

600

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday May 11 2015
at 19:12:40


  • Bid history
Time Bidder Bid
4/5 18:21:12 1      150 kr
4/5 19:41:00 2      250 kr
4/5 19:43:31 1      250 kr
4/5 19:43:31 2      250 kr (Robot)
4/5 19:44:29 1      300 kr
6/5 20:40:00 3      400 kr
10/5 17:02:13 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • May 11

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:19
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Porutgal, porcelain. Diameter: 42 cm,
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:31
  • 6644 DISH
    med hänklar, Agneta Livinj, keamik. Diameter: 35 cm,
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:02




Ladda ner broschyr